Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Organiści

ORGANISTA - gr. ORGANOEDOS - osoba grająca na instrumencie

Organista pełni ważną funkcję w celebracji liturgicznej. Jego zadaniem (typowo liturgicznym) jest organowe towarzyszenie śpiewom kantora, psałterzysty, chóru, scholi i wiernych. Funkcja pozaliturgiczna obejmuje przygotowanie muzyczne codziennej liturgii, nauczanie wiernych pieśni, niekiedy prowadzenie chóru, scholi. Jest on ponadto zobowiązany do doskonalenia umiejętności gry na organach i troski o instrument. Organista powinien posiąść znajomość podstawowego repertuaru śpiewów liturgicznych, w tym także chorału gregoriańskiego, oraz znajomość dokumentów Kościoła dotyczących muzyki i liturgii.

Organy Oliwskie

Celem pogłębienia swojej formacji duchowej, liturgicznej oraz muzycznej organiści diecezji elbląskiej są zaproszeni od kilku już lat do uczestnictwa w Dniach Cecyliańskich (organizowanych ok. 22 listopada z racji święta Patronki muzyków kościelnych) oraz w Wielkopostnych Dniach Skupienia (początek Wielkiego Postu).

Organy w Pasłęku

DZIEŃ SKUPIENIA i WARSZTATY WIELKOPOSTNE
- ELBLĄG - 3 MARCA 2007 -

Dnia 3 marca 2007 r. organiści diecezji elbląskiej uczestniczyli po raz pierwszy w Dniu Skupienia i Warsztatach Wielkopostnych, które odbyły się w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego oraz auli kościoła Bożego Ciała w Elblągu.

Kościół Bożego Ciała

kościół Bożego Ciała w Elblągu


PROGRAM SPOTKANIA:
Część I - Kaplica Seminarium Duchownego w Elblągu, ul. Bożego Ciała 10:

10:00 MSZA ŚWIĘTA (od 9:30 okazja do spowiedzi)
11:00 WIELKOPOSTNE MEDYTACJE ORGANOWE "Jezus i Samarytanka"

(Mgr Eliza Kaczmarczyk - organy; Mgr Szt. Aleksandra Serocka - organy;


Mgr Szt. Anna Fiedeń - skrzypce)

Część II - Kościół Bożego Ciała:

11:30 KAWA I HERBATA
12:30 WARSZTATY I WYKŁADY:

- Chorał gregoriański w dzisiejszej litrugii.


- Proprium de tempore, Śpiewy mszalne w okresie Wielkiego Postu


- Jaka muzyka w Triduum Paschalne?


- Dyskusja i podsumowanie


ok. 14:00 ZAKOŃCZENIE

DZIEŃ SKUPIENIA I WARSZTATY
WIELKOPOSTNE
ELBLĄG - 21.02.2009

Organy

W sobotę 21 lutego 2009 r. w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego w Elblągu odbył się trzeci z kolei Wielkopostny Dzień Skupienia połączony z praktycznymi warsztatami dla organistów diecezji elbląskiej. Spotkanie rozpoczęło się o godz. 10.00 w seminaryjnej kaplicy od celebracji pokutnej, której przewodniczył ks. dr Piotr Towarek. Drugą część Dnia Skupienia stanowiły praktyczne ćwiczenia przy instrumencie organowym, które poprowadził ks. mgr lic. Grzegorz Mocarski (Olsztyn, Pieniężno) i które zatytułowane zostały: Estetyka wykonawcza odpowiedzi i dialogów mszalnych. Z powodu wagi przedłożonego problemu zrezygnowaliśmy z podziału na grupy i z planowanych wcześniej ćwiczeń nad opracowywaniem repertuaru niedziel wielkopostnych. W spotkaniu uczestniczyło 20 organistów z całej diecezji elbląskiej.

Wyrazy serdecznej wdzięczności kieruję do ks. Rektora WSD dr. Grzegorza Puchalskiego za okazaną gościnność i życzliwość.

Ks. dr Piotr Towarek
Delegat Biskupa Elbląskiego
ds. organistów i muzyki kościelnej

Copyright © 2016