Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Kongres Muzyki Liturgicznej i Dni Cecyliańskie

IDEA DNI CECYLIAŃSKI I DIECEZJALNYCH KONGRESÓW MUZYKI LITURGICZNEJ

Idea organizowanych w diecezji elbląskiej Dni Cecyliańskich oraz Diecezjalnych Kongresów Muzyki Liturgicznej wynika z najprostszego, ale ważnego przecież pragnienia integracji i scalenia tworzącego się wciąż środowiska muzyków kościelnych młodego kościoła lokalnego. Te właśnie spotkania, mające wymiar świętowania, powinny przypominać wszystkim zaangażowanym w sprawy muzyki sakralnej o ich powołaniu i doniosłości zadań, jakie przed nimi stawia zaszczytna funkcja organisty, kantora, chórzysty, czy też śpiewaka scholi lub zespołu muzycznego w parafii. Celem organizowanych dni jest pogłębienie duchowości liturgicznej, świadomości o tym, czym jest prawdziwa muzyka liturgiczna, a także permanentna formacja i edukacja muzyczna.

Od 2008 r., a więc wraz z pierwszym Diecezjalnym Kongresem Muzyki Liturgicznej planujemy tego typu spotkanie (w formie uroczystego Kongresu) organizować co 2 lata, a na przemiennie formą mniej uroczystą, ale nie mniej świąteczną ma być Dzień Cecyliański.

PIERWSZY DZIEŃ CECYLIAŃSKI

18 listopada 2006 r. odbył się w Elblągu 1. Dzień Cecyliański organistów diecezji elbląskiej z okazji patronalnego święta św. Cecylii. Uroczystej Mszy św. w katedrze elbląskiej przewodniczył ks. Biskup Elbląski dr Jan Styrna, który w wygłoszonej homilii zwrócił uwagę na wielkość daru i talentu muzyka kościelnego oraz jego zadania w liturgii. Po Mszy św. wysłuchaliśmy koncertu organowego ks. mgr lic. Grzegorza Mocarskiego zatytułowanego: Bach medytujący, Bach kontemplujący, Bach modlący się. Po rozmowach przy "Kawie Cecyliańskiej" spotkanie zakończyło się dwoma wykładami: ks. dr Piotr Towarek (WSD Elbląg) - Śpiewy Proprium Missae po Soborze Watykańskim II oraz ks. mgr lic. Grzegorz Mocarski (MSD Pieniężno) - Harmonizacja śpiewów liturgicznych - wzorce, estetyka, wykonanie.

Organy

W spotkaniu uczestniczyli organiści i organistki z parafii: Elbląg - św. Mikołaj, MB Królowej Polski, św. Brunon, bł. Franciszka Siedliska, św. Rafał Kalinowski, św. Rodziny, Wszystkich Świętych, Pomorska Wieś, Pogrodzie, św. Wojciech (Prabuty), św. Anna (Sztum), Nowy Staw, Młynary, św. Józef (Pasłęk), bł. Jerzy Matulewicz (Pasłęk), Matki Bożej Nieustającej Pomocy (Malbork), św. Urszula (Malbork), św. Józef (Malbork), Przemienienia Pańskiego (Iława), św. Józef (Morąg), Stegna, a także ks. mgr Andrzej Lietz (wykładowca muzyki kościelnej w WSD DE), ks. Kan. Marek Cieślak (Kąty Rybackie) oraz ks. mgr Radosław Kluska (św. Urszula - Malbork).

DRUGI DZIEŃ CECYLIAŃSKI

24 listopada 2007 r. z okazji patronalnego święta św. Cecylii odbyło się w gmachu WSD w Elblągu drugi już Dzień Cecyliański organistów diecezji elbląskiej. Uroczystej Mszy św. w seminaryjnej kaplicy przewodniczył ks. Biskup Elbląski dr Jan Styrna. W wygłoszonej homilii zebrani na liturgii zostali wezwani do świętości na wzór świętych i męczenników oraz do podjęcia refleksji nad wykonywaną muzyką, która powinna otwierać w liturgii serca wiernych na niebo.

Św.Cecylia

Po "Kawie Cecyliańskiej" wysłuchaliśmy koncertu organowego ks. mgr. lic. Grzegorza Mocarskiego, który połączony został z teologiczną refleksją o duchowym znaczeniu liczb i figur retorycznych w Fantazji i fudze g-moll J.S. Bacha. Spotkanie zakończyły dwa wykłady: ks. dr Piotr Towarek Śpiewy międzylekcyjne: psalm i aklamacje przed Ewangelią - prawodawstwo liturgiczne i praktyka wykonawcza, oraz ks. mgr lic. Grzegorz Mocarski Instrument głosu i technika wokalna.

W spotkaniu uczestniczyło 17 organistów z następujących parafii: Elbląg - św. Mikołaj, MB Królowej Polski, św. Brunon, bł. Franciszka Siedliska, św. Wojciech, św. Rafał Kalinowski, Pomorska Wieś, Pogrodzie, św. Wojciech (Prabuty), św. Anna (Sztum), św. Józef (Pasłęk), bł. Jerzy Matulewicz (Pasłęk), Przemienienia Pańskiego (Iława), Niepokalane Poczęcie NMP (Iława), Stegna, a także ks. mgr Andrzej Lietz (wykładowca muzyki kościelnej w WSD DE).

Serdecznie dziękuję ks. Rektorowi dr. Grzegorzowi Puchalskiemu za gościnę w gmachu WSD DE oraz troskę o muzykę liturgiczną w naszej diecezji.

Ks. dr Piotr Towarek
Delegat Biskupa Elbląskiego
ds. organistów i muzyki kościelnej

1-wszy DIECEZJALNY KONGRES MUZYKI LITURGICZNEJ

Dnia 22 listopada 2008 r. w święto św. Cecylii patronki muzyków kościelnych odbył się po raz pierwszy w Elblągu Diecezjalny Kongres Muzyki Liturgicznej pod hasłem "Zaśpiewajcie Panu pieśń nową". Spotkanie rozpoczęło się uroczystą mszą świętą koncelebrowaną, której przewodniczył w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego J.E. ks. bp dr Józef Wysocki. W swojej homilii ksiądz biskup nawiązał do tematyki Niebiańskiego Jeruzalem (por. Ap 21, 1-5) i wezwał zebranych organistów, kantorów i śpiewaków do podjęcia wysiłku nawrócenia i przemiany, gdyż tylko "nowy człowiek może wyśpiewać Panu pieśń nową". Część druga Kongresu odbyła się w gmachu kościoła Bożego Ciała, gdzie nie zabrakło zgodnie z tradycją poprzednich spotkań kawy cecyliańskiej. Po tej chwili przerwy uczestnicy spotkania przeszli do auli kościoła Bożego Ciała, by uczestniczyć w sesji naukowej, na która złożyły się cztery wykłady: ks. dr Marek Karczewski (WSD Elbląg, UWM Olsztyn) - Nowa pieśń dla Pana w Biblii, ks. prof. dr hab. Władysław Nowak (UWM Olsztyn) - Liturgia jako pieśń nowa, ks. prof. dr hab. Zbigniew Wit (KUL Jana Pawła II Lublin) - Posługi muzyczne świeckich w liturgii pieśnią nową, ks. mgr lic. Grzegorz Mocarski - Organowe opracowania dla warmińskiego śpiewnika diecezjalnego "Lobet den Herrn" z 1938 r. bpa Maksymiliana Kallera. Treść wykładów wypełnił koncert cecyliański, którego treścią stały się sonaty skrzypcowe F-dur i g-moll G.F. Haendla oraz koncert a-moll A. Vivaldiego (Anna Miszkurka - skrzypce, Aleksandra Serocka - fortepian). W Kongresie uczestniczyło ponad 70 osób: kapłani, organiści, kantorzy ze Schola Cantorum Elbingensis, liderzy młodzieżowych zespołów muzycznych i chórów parafialnych.

Św.Cecylia

Głównym przesłaniem Kongresu, było pragnienie integracji i scalenia tworzącego się wciąż środowiska muzyków kościelnych diecezji elbląskiej, które uczestnicząc w kongresowej liturgii oraz wsłuchując się w przedstawione referaty naukowe w nawiązaniu do słów "Zaśpiewajcie Panu pieśń nową", pragnie stawiać pytanie: pieśń nową, czyli jaką? Okazuje się, że pieśń nowa musi mieć swoją genezę biblijną i tożsamość liturgiczną, a jej wykonawcy powinni swoją posługę rozumieć jako misję i apostolstwo. Trzeba więc ogromnej pracy i troski, aby nasze kościoły rozbrzmiewały muzyką, która nie będzie muzyką pubu, dyskoteki, sali koncertowej, ale będzie muzyką nawracającą i wznoszącą serca człowieka ku wysokościom nieba.

W tym miejscu pragnę serdecznie podziękować ks. Biskupowi Elbląskiemu dr. Janowi Styrnie za objęcie swoim patronatem i opieką dzieła organizacji Kongresu, ks. Rektorowi dr. Grzegorzowi Puchalskiemu za serdeczną gościnę w gmachu seminaryjnym, ks. Piotrowi Brykowi za udostępnienie auli kościoła Bożego Ciała, klerykom WSD za pomoc w organizacji całego spotkania. Niech św. Cecylia swoim wstawiennictwem wszystkim uprasza dar wyśpiewania sercem i duszą pieśni nowej.

Ks. dr Piotr Towarek
Delegat Biskupa Elbląskiego
Ds. Organistów i Muzyki Kościelnej

Plakat Kongresu

DZIEŃ CECYLIAŃSKI - 21 listopada 2009

Jaques Blanchard

W nawiązaniu do lat poprzednich, pragnę serdecznie zaprosić organistów, kantorów, chórzystów i wszystkich miłośników muzyki liturgicznej na Dzień Cecyliański, który świętować będziemy 21 listopada br. w wigilię wspomnienia św. Cecylii patronki muzyków kościelnych w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego w Elblągu (ul. Bożego Ciała 10). Czcigodnych Księży Proboszczów proszę serdecznie o zachęcenie do udziału w spotkaniu osoby odpowiedzialne za śpiew i muzykę w parafii (organiści są obecni obowiązkowo).


PROGRAM:

10.00 - MSZA ŚWIĘTA pod przewodnictwem J.M. Ks. Rektora WSD Dra Grzegorza Puchalskiego

(kaplica seminaryjna)


11.00 - KAWA CECYLIAŃSKA
11.30 - KONCERT ORGANOWY - ks. mgr lic. Grzegorz Mocarski (MSD Pieniężno, Olsztyn):

F. Couperin -Preludium i fuga d-moll; Ch.M. Vidor -1 cz. Symfonii f-moll-: Allegro;


A. Vivaldi -2 cz. Koncertu gitarowego D-dur: Adagio; J.S. Bach -Chorał G-dur;


Ch.M. Vidor -2 cz. Symfonii f-moll: Allegro cantabile; J.S. Bach -Toccata i fuga d-moll


12.10 - WYKŁAD:Pieśni religijne w Polsce - geneza, źródła i żywa tradycja- ks. dr Piotr Towarek

(WSD Elbląg)


Ok. g. 12.30 - ZAKOŃCZENIE i PODSUMOWANIE SPOTKANIA

ks. dr Piotr Towarek
Delegat Biskupa Elbląskiego
ds. organistów i muzyki kościelnej

III Dzień Cecyliański - Elbląg 21.XI.2009 r.

21 listopada 2009 r. odbył się już trzeci z kolei Dzień Cecyliański muzyków kościelnych diecezji elbląskiej. W gmachu Wyższego Seminarium Duchownego w Elblągu zgromadziło się blisko 50 organistów, kantorów, chórzystów, liderów parafialnych schol i zespołów muzycznych z racji święta Patronki muzyki kościelnej św. Cecylii. Uczestnicy spotkania rozpoczęli swoje świętowanie od uroczystej Mszy świętej, której przewodniczył i homilię wygłosił ks. Rektor WSD dr Grzegorz Puchalski. Asystę liturgiczną przygotowali alumni seminarium, a za śpiew i akompaniament organowy odpowiedzialny był organista katedry św. Mikołaja Pan Janusz Borowski.

Schola Cantorum

Z kaplicy uczestnicy spotkania przenieśli się do seminaryjnego refektarza, aby zgodnie z tradycją skosztować kawy cecyliańskiej, przy której nie zabrakło ciekawej dyskusji, wymiany poglądów i doświadczeń.

Ostatnim akcentem Dnia Cecyliańskiego był koncert organowy, który zagrał na seminaryjnych organach ks. mgr lic. Grzegorz Mocarski - muzykolog, kompozytor i profesor muzyki kościelnej w MSD w Pieniężnie. W repertuarze znalazły się utwory: F. Couperina - Preludium i fuga d-moll; Ch.M. Vidora - 1 cz. Symfonii f-moll - Allegro; A. Vivaldiego - 2 cz. Koncertu gitarowego D-dur - Adagio; J.S. Bacha - Chorał G-dur; Ch.M. Vidora - 2 cz. Symfonii f-moll - Allegro cantabile; oraz słynna Toccata i fuga d-moll J.S. Bacha.

W tym miejscu pragnę bardzo serdecznie podziękować JM ks. Rektorowi dr. Grzegorzowi Puchalskiemu za gościnę w seminarium, a także za ogromną życzliwość, jaką darzy środowisko muzyków kościelnych diecezji elbląskiej. Słowa serdecznej wdzięczności skierowuję również do wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do naszego wspólnotowego świętowania Dnia Cecyliańskiego.

ks. dr Piotr Towarek
Delegat Biskupa Elbląskiego
ds. organistów i muzyki kościelnej

Copyright © 2016