Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Edycje SCE

INAUGURACJA SCHOLA CANTORUM ELBINGENSIS

Dzień 16 lutego 2008 r. wydaje się być wyjątkowym dla środowiska muzyków kościelnych Diecezji Elbląskiej. Tego dnia swoją działalność zainaugurowała Schola Cantorum Elbingensis - Elbląska Szkoła Kantorów. Pierwsze spotkanie odbyło się we wnętrzach gotyckiego kościoła Bożego Ciała w Elblągu (Diecezjalne Centrum Duszpasterskie), a uczestniczyło w nim, ku radości organizatorów ponad 80 osób!!! Warsztaty poprowadzili ks. Grzegorz Mocarski - wykładowca muzyki kościelnej w Misyjnym Seminarium Duchownym Księży Werbistów w Pieniężnie oraz ks. Piotr Towarek - Delegat Biskupa Elbląskiego ds. muzyki kościelnej. Głównym założeniem przedsięwzięcia były ćwiczenia bezdźwiękowe dla aparatu rytmu i emocji, aparatu otwarcia oraz aparatu rezonacyjno-artykulacyjnego. Ta część warsztatów przypominała swoisty trening atlety albo kulturysty, gdyż wymagała od uczestników niezwykłego wysiłku fizycznego i zaangażowania w ćwiczenia uruchamiające pracę odpowiedzialnych za poszczególne aparaty mięśni. O godzinie 12.00 przyszła kolej na modlitwę maryjną Anioł Pański, po której uczestnicy mogli "odpocząć nieco" przy filiżance kawy i herbaty.

Schola Cantorum

Druga część warsztatów dotyczyła pracy nad przygotowanymi tekstami psalmodii, w tym przede wszystkim nad formą recytatywu. Uczestnicy musieli zapoznać się z podstawowymi zasadami rytmiki greckiej, zwrócić uwagę na właściwe akcentowanie i zapoznać się z niezbędnymi do właściwej interpretacji poezji terminami: anakruza i emfaza. W ostatniej fazie ćwiczeń do tekstów zostały zaproponowane odpowiednie melodie, które zebrani musieli wykonać najpierw zbiorowo, później indywidualnie. Warsztaty zakończyły się wykładem na temat właściwego doboru śpiewów w okresie Wielkiego Postu. W spotkaniu uczestniczyło także 18 organistów Diecezji Elbląskiej, którzy po raz drugi już przeżywali w taki sposób swój Wielkopostny Dzień Skupienia. W tym miejscu pragniemy serdecznie podziękować ks. Piotrowi Brykowi - Rektorowi kościoła Bożego Ciała za serdeczne przyjęcie i wszelką życzliwość.

Przypominamy, że Schola Cantorum Elbingensis to cykl 5-u Spotkań - Warsztatów, skierowanych do kantorów i odbywających się raz w miesiącu, do czerwca włącznie, kiedy to uczestnicy zakończą swoją edukację dyplomem. Kolejne warsztaty scholi odbędą się 15 marca b.r., w sobotę przed Niedzielą Palmową, także w kościele Bożego Ciała.

FORUM SCHOLI:

* Takie warsztaty to fajna sprawa. Zajęcia prowadzone są przez bardzo doświadczonych wykładowców w przyjaznej atmosferze. Dzięki tego typu warsztatom, każdy kto chce śpiewać w kościele jako kantor może nabyć odpowiednich umiejętności i wysławiając Pana mieć z tego ogromną radość. (Krzysztof Augustynowicz, Elbląg - św. Rafał)

* Dziękuję za wspaniałe warsztaty, na które trafiłam przypadkowo. Jestem pod wrażeniem naszych warsztatów w 'Scholi Cantorum Elbingensis', które prowadził ks. Grzegorz Mocarski, i mam nadzieję, że pomogą mi one śpiewać bez tremy, która zaciska mi gardło gdy mam zaśpiewać coś sama. Bardzo dziękuję. (Ewa Kerner-Mateusiak, Elbląg - Chór Redemptoris)

* Zajęcia są naprawdę super! Nigdy bym nie pomyślała, że do śpiewania trzeba rozgrzać nogi i stopy ;) W ogóle dużo ciekawych rzeczy się dowiedziałam, z których już korzystamy z koleżankami z zespołu. Ale najbardziej stresujące jest śpiewanie indywidualne. Przed księdzem bym się odważyła, ale tak przed wszystkimi to wstydzę się, bo jak się stresuje to zaczynam się trząś i wtedy fałszuję. (Agata Woźnowska, Elbląg - św. Jerzy)

"Schola Cantorum Elbingensis"
19 kwietnia 2008 r. - kolejne warsztaty 1-ej EDYCJI

Pisaliśmy już o inauguracji Scholi Cantorum Elbingensis, która przypadła 16 lutego 2008 r. Kolejne warsztaty Elbląskiej Szkoły Kantorów odbyły się w przeddzień Niedzieli Palmowej - 15 marca br., kiedy to zgromadziliśmy się w murach dawnego gotyckiego kościoła Bożego Ciała w Elblągu, czyli w Diecezjalnym Centrum Duszpasterskim. Tym razem w spotkaniu uczestniczyło ok. 60 osób! Zajęcia poprowadzili ks. Grzegorz Mocarski - wykładowca muzyki kościelnej w Misyjnym Seminarium Duchownym Księży Werbistów w Pieniężnie oraz ks. Piotr Towarek - Delegat Biskupa Elbląskiego ds. Muzyki Kościelnej. Tak jak poprzednim razem, warsztaty zostały podzielone na 2 części: ćwiczenia bezdźwiękowe dla aparatu rytmu i emocji, aparatu otwarcia oraz aparatu rezonacyjno-artykulacyjnego i część druga, w której pracowaliśmy nad formą psalmodii, a w szczególności recytatywu. I tym razem nie obyło się bez nawiązań do starożytności, czyli do zasad rytmiki greckiej, zwrócenia uwagi na właściwe akcentowanie i zapoznanie się z niezbędnymi do właściwej interpretacji poezji terminami: anakruza i emfaza. Ostatnia faza ćwiczeń dotyczyła interpretacji psalmów Wielkiego Tygodnia w zaproponowanych melodiach. Trzeba z radością dodać, że 20 kantorów ze Scholi uczestniczyło także w uroczystych gregoriańskich Nieszporach i średniowiecznym dramacie liturgicznym Ludus Paschalis, mając zaszczyt i honor współtworzyć to wydarzenie wraz z chórem WSD w Elblągu i z utytułowanymi artystami Scholi Teatru Węgajty. W tym miejscu pragnę raz jeszcze serdecznie podziękować ks. Piotrowi Brykowi - Rektorowi kościoła Bożego Ciała, który gościł i gości nas nieustannie w Diecezjalnym Centrum Duszpasterskim, okazując zrozumienie i wszelką życzliwość.

Schola Cantorum Elbingensis to cykl 5-u Spotkań - Warsztatów, skierowanych do kantorów i odbywających się raz w miesiącu. Kolejne zajęcia szkoły odbędą się 19 kwietnia (godz. 10-15), następne 24 maja (spotkanie z księdzem Biskupem Elbląskim!) i 21 czerwca, kiedy to uczestnicy zakończą swoją edukację dyplomem.

ks. dr Piotr Towarek
Delegat Biskupa Elbląskiego
ds. organistów i muzyki kościelnejDramat średniowieczny Ludus Paschalis w katedrze elbląskiej: Schola Teatru WęgajtyKSIĄDZ BISKUP ELBLĄSKI
W SCHOLA CANTORUM ELBINGENSIS

24 maja 2008 r. w gmachu kościoła Bożego Ciała odbyły się czwarte już warsztaty Elbląskiej Szkoły Kantorów. Tym razem spotkanie miało szczególnie uroczysty charakter, ponieważ jego gościem był ksiądz Biskup Elbląski dr Jan Styrna. Po słowach powitania, wprowadzenia i przedstawienia uczestników szkoły, zebrani wysłuchali referatu księdza Biskupa na temat istoty i znaczenia liturgii oraz śpiewu liturgicznego. Prelegent uwrażliwiał na piękno celebracji, podkreślając bardzo mocno potrzebę bezinteresownej i ofiarnej służby tym skarbem i talentem, jakim każdy został obdarowany przez Boga. Z ogromnym zainteresowaniem przyjęte zostało także posłanie związane z apostolskim znaczeniem muzyki liturgicznej, która swym pięknem może przecież ewangelizować i przyprowadzać potencjalnego odbiorcę do Chrystusa. Ksiądz Biskup wskazał także inne, oprócz posługi kantora psalmu możliwości służby muzycznej w parafiach, wspólnotach i grupach modlitewnych. Ta część spotkania zakończyła się wspólnym odśpiewaniem modlitwy Pańskiej oraz błogosławieństwem pasterskim całego dzieła Schola Cantorum Elbingensis.

Biskup Jan Styrna

Druga część warsztatów została poprowadzona przez ks. mgr. lic. Grzegorza Mocarskiego (Olsztyn), który tradycyjnie już przeprowadził ćwiczenia związane z atletyką ciała śpiewaka oraz nową propozycją melodii psalmu responsoryjnego. W ostatnim punkcie nie zabrakło przesłuchań indywidualnych! Po przerwie zebrani wysłuchali referatu ks. dr. Piotra Towarka zatytułowanego: Muzyczne posługi świeckich w liturgii po Soborze Watykańskim II. Ku radości organizatorów, pomimo tzw. "długiego weekendu" w warsztatach uczestniczyło ok. 40 osób.

DYPLOMY W SCHOLA CANTORUM ELBINGENSIS

Dnia 21 czerwca 2008 r. w kościele Bożego Ciała odbyło się ostatnie przedwakacyjne spotkanie 1-ej Edycji Elbląskiej Szkoły Kantorów. Na egzaminy wieńczące półroczny cykl warsztatów i szkoleń stawiły się 42 osoby, których zadaniem było wykonanie wskazanej psalmodii z uwzględnieniem wszelkich zasad wyuczonej techniki wokalnej, artykulacji oraz estetyki form recytatywnych. Uczestnicy spotkania musieli także wykazać się wiedzą teoretyczną na temat śpiewów "Proprium Missae" i "Ordinarium Missae", a także elementarnymi wiadomościami o śpiewach międzylekcyjnych w odnowionej liturgii po Soborze Watykańskim II. Po egzaminie wszyscy zebrani uczestniczyli w uroczystej Mszy świętej, której przewodniczył wykładowca Schola Cantorum Elbingensis - ks. mgr. lic. Grzegorz Mocarski (Olsztyn). Przed błogosławieństwem dyrektor szkoły wprowadził nowych kantorów psalmu w ich posługę, wręczając przy tym dyplomy i świadectwa ukończenia prowadzonych warsztatów i kursu doskonalącego.

Dyplomy Schola Cantorum

Przypominamy, że kolejny cykl warsztatów Elbląskiej Szkoły Kantorów rozpocznie się w lutym 2009 roku. Projekt ten skierowany jest do ludzi uzdolnionych muzycznie, którzy po jego ukończeniu będą mogli podjąć posługę psałterzysty i kantora w swoich parafiach. Jest on również odpowiedzią na zalecenia posoborowych dokumentów liturgicznych, w których m.in. czytamy: "Zadaniem psałterzysty jest wykonywanie psalmu lub innej pieśni biblijnej zamieszczonej między czytaniami. Aby psałterzysta mógł poprawnie pełnić tę funkcję, powinien koniecznie posiąść sztukę wykonywania psalmodii oraz zdobyć umiejętności prawidłowej wymowy i dykcji" (Nowe Ogólne Wprowadzenie do Mszału Rzymskiego nr 102).

Schola Cantorum Elbingensis - II-a EDYCJA - 2009

Dnia 23 maja br. w kościele Bożego Ciała odbyło się ostatnie przedwakacyjne spotkanie Elbląskiej Szkoły Kantorów. Na egzaminy wieńczące cykl warsztatów trwających od lutego br. stawiło się 40 osób (18 kobiet i 22 mężczyzn). Ich zadaniem było wykonanie przygotowanej psalmodii z uwzględnieniem wszelkich zasad wyuczonej techniki wokalnej, artykulacji oraz estetyki form recytatywnych. Uczestnicy spotkania musieli także wykazać się wiedzą teoretyczną na temat śpiewów Proprium Missae i Ordinarium Missae, a także elementarnymi wiadomościami o śpiewach międzylekcyjnych w odnowionej liturgii po Soborze Watykańskim II. Po egzaminie wszyscy zebrani otrzymali dyplomy, wraz z którymi załączone były: uroczysta modlitwa i błogosławieństwo wprowadzające w posługę kantora psalmu. Nie zabrakło wspólnego świętowania przy stole. Niezwykłym zrządzeniem Opatrzności kantorzy spotkali się także z Księdzem Biskupem Janem Styrną. który jeszcze raz potwierdził swoją ogromną życzliwość wobec prowadzonego dzieła.

Kościół Bożego Ciała

Podsumowując tegoroczną edycję Schola Cantorum Elbingensis należy przyznać, że zgromadziła ona wielu ludzi młodych i uzdolnionych muzycznie. Zaskakujący był także liczny udział mężczyzn w porównaniu z poprzednim rokiem. Wszystkie te aspekty pozwoliły na dodatkową pracę w zespole. szczególnie w wielogłosie męsko-żeńskim. W warsztatach wzięli udział kantorzy z: Elbląga (św.Paweł, św.Rodzina, św.Rafał Kalinowski, Wszyscy Święci), Kwidzyna (Trójca Święta), Mikoszewa, Malborka (Zesłanie Ducha Świętego), Nowego Stawu, Pasłęka (bł. Jerzy Matulewicz, św. Józef), Sadlinek, Stagniewa (Wspólnota "Betania"), Żuławki, a także spoza diecezji: z Olsztyna (NSPJ), Ełku (św.Tomasz). W tym miejscu z całego serca pragnę podziękować gospodarzowi Kościoła Bożego Ciała ks. mgr. Piotrkowi Brykowi za gościnę i okazaną dobroć; ks. mgr. lic. Grzegorzowi Mocarskiemu - profesorowi muzyki kościelnej w MSD w Pieniężnie, za trud prowadzenia warsztatów i nieustanną gotowość służenia wszelką pomocą. Słowa wdzięczności kieruje także do kapłanów, którzy zainspirowali szczególnie ludzi młodych do uczestnictwa w warsztatach.

Prowadzący zajęcia SCE - ks. mgr lic. Grzegorz Mocarski i ks. dr Piotr Towarek

Dwie edycje Elbląskiej Szkoły Kantorów zgromadziły w sumie ok. 100 osób. Do tych właśnie osób kierujemy zaproszenie do udziału w Warsztatach Muzyki Liturgicznej, które planujemy zorganizować w naszej diecezji we wrześniu br. Ze szczególną troską chcemy zająć się w tym przypadku chorałem gregoriańskim oraz repertuarem wielogłosowym. Przypominamy również, że kolejny cykl warsztatów Elbląskiej Szkoły Kantorów rozpocznie się w lutym 2010 roku. Projekt ten skierowany jest do ludzi uzdolnionych muzycznie, którzy po jego ukończeniu będą mogli podjąć posługę psałterzy i kantora w swoich parafiach. Jest on również odpowiedzią na zalecenia posoborowych dokumentów liturgicznych, m.in. czytamy: "Zadaniem psałterzy jest wykonywanie psalmu lub innej pieśni zamieszczonej między czytaniami. Aby psałterzysta mógł poprawnie pełnić tę funkcję, powinien koniecznie posiąść sztukę wykonywania psalmodii oraz zdobyć umiejętności prawidłowej wymowy i dykcji" (Nowe Ogólne Wprowadzenie do Mszału Rzymskiego nr 102)

ks. dr. Piotr Towarek
Delegat Biskupa Elbląskiego
d/s muzyki kościelnej

WARSZTATY MUZYKI LITURGICZNEJ - Ave Maris Stella - PASŁĘK 2009

W diecezji elbląskiej podejmowane są od kilku lat różne przedsięwzięcia związane z integracją, a także z edukacją środowiska muzyków kościelnych. I tak np. rok temu w listopadzie zorganizowano pierwszy Diecezjalny Kongres Muzyki Liturgicznej "Zaśpiewajcie Panu pieśń nową", w którym udział wzięło 70 osób. Od dwóch lat funkcjonuje w Elblągu i kształci kantorów psalmu "Schola Cantorum Elbingensis" (dwie edycje szkoły ukończyło ok. 100 kantorów). Nie brakuje też form duchowego formowania organistów czy śpiewaków tj. dni skupienia, w których znaleźć można czas na medytację i spotkanie z Bogiem. Kolejną propozycją zaktywizowania i kształcenia środowiska muzyków kościelnych stały się zorganizowane w dniach 2-4 października br. po raz pierwszy w formie weekendowej Warsztaty Muzyki Liturgicznej "Ave Maris Stella". 47 uczestników, to w większości absolwenci Elbląskiej Szkoły Kantorów, jednak nie zabrakło również zupełnie nowych twarzy i miłośników muzyki liturgicznej (Pasłęk, Elbląg, Kadyny, Malbork, Kwidzyn, Sadlinki, Dzierzgoń, Olsztyn, Rzeszów).

Prowadzącymi zajęcia byli seminaryjni profesorowie muzyki kościelnej: ks. mgr lic. Grzegorz Mocarski (MSD Pieniężno) i ks. dr Piotr Towarek (WSD Elbląg). Spotkaniu towarzyszyła wspaniała serdeczność i życzliwość organizatorów, którymi byli: Iwona i Jacek Matukiewiczowie wraz z chórem "Carmen Greorianum", Paweł Chomnicki (Akcja Katolicka przy parafii św. Józefa), Jan Lewdorowicz (dyrektor Pasłęckiego Ośrodka Kultury), ks. Piotr Towarek (Delegat Biskupa Elbląskiego ds. muzyki kościelnej).

"Jestem pod wrażeniem atmosfery warsztatów i ich prowadzenia, które były na najwyższym poziomie - mówi Adam Maliński (Elbląg, parafia św. Rodziny, 16 lat), i dodaje: największe muzyczne przeżycie, to oczywiście chorał gregoriański i łacina. Jesteśmy też zbudowani niezwykłą gościnnością rodzin pasłęckich, które nas przyjęły na nocleg".

Dzisiejsze czasy nie sprzyjają muzyce liturgicznej. W epoce wszechobecnych dźwięków, kiedy muzyka dyktuje nastroje i humory, kiedy większość ludzi nie może się bez niej obejść, muzyka kościelna - jak każda muzyka podlega swoim prawom, a jednocześnie tak inna ze względu na swe przeznaczenie - ma się po prostu marnie. Nie myślimy o niej! Traktujemy ją często - zwłaszcza księża - jako niekonieczny ozdobnik tekstu, który przecież można przeczytać, jako dodatek do liturgii, jako "oprawę" obrzędu i mówimy często: jest jak jest i nic się nie da zrobić. Stąd pomysł warsztatów, podczas których zajęliśmy się praktycznymi ćwiczeniami nad instrumentem głosu i jego poszczególnymi aparatami. Stąd także powrót do chorału gregoriańskiego w prowadzonych warsztatach, chorału który powinien odzyskać pierwsze miejsce w liturgii! Należy wspomnieć, że właśnie praca nad chorałem szła w pewnym momencie "jak krew z nosa". O wiele łatwiej było przygotować liturgiczne kompozycje wielogłosowe. Świadczy to raz jeszcze o tym, że chorał po prostu został zapomniany i odrzucony, dlatego tak ciężko nam do jego tonalności i charakteru powrócić. Celem prowadzonej pracy nie był koncert, ale liturgia uroczystej mszy świętej w niedzielę (4.X), której przewodniczył Proboszcz parafii św. Józefa w Pasłęku - ks. Jan Sindrewicz. Parafianie mogli w ten sposób zasmakować najpiękniejszej muzyki wyjętej ze skarbca Kościoła, a uczestnicy warsztatów już pytają: Kiedy będą następne takie spotkania? I jest w tym coś niesamowitego, bo ci wszyscy którzy spotkali się w Pasłęku, by ćwiczyć chorał i muzykę wielogłosową zasmakowali przy tym także innego wypływającego z nich piękna: harmonii jedności i miłości wzajemnej. W swojej istocie bowiem prawdziwa muzyka liturgiczna to nie tylko jedność dźwięków, ale także jedność serc, które je wyśpiewują.

III Dzień Cecyliański - Elbląg 21.XI.2009 r.

21 listopada 2009 r. odbył się już trzeci z kolei Dzień Cecyliański muzyków kościelnych diecezji elbląskiej. W gmachu Wyższego Seminarium Duchownego w Elblągu zgromadziło się blisko 50 organistów, kantorów, chórzystów, liderów parafialnych schol i zespołów muzycznych z racji święta Patronki muzyki kościelnej św. Cecylii. Uczestnicy spotkania rozpoczęli swoje świętowanie od uroczystej Mszy świętej, której przewodniczył i homilię wygłosił ks. Rektor WSD dr Grzegorz Puchalski. Asystę liturgiczną przygotowali alumni seminarium, a za śpiew i akompaniament organowy odpowiedzialny był organista katedry św. Mikołaja Pan Janusz Borowski.

Schola Cantorum

Z kaplicy uczestnicy spotkania przenieśli się do seminaryjnego refektarza, aby zgodnie z tradycją skosztować kawy cecyliańskiej, przy której nie zabrakło ciekawej dyskusji, wymiany poglądów i doświadczeń.

Ostatnim akcentem Dnia Cecyliańskiego był koncert organowy, który zagrał na seminaryjnych organach ks. mgr lic. Grzegorz Mocarski - muzykolog, kompozytor i profesor muzyki kościelnej w MSD w Pieniężnie. W repertuarze znalazły się utwory: F. Couperina - Preludium i fuga d-moll; Ch.M. Vidora - 1 cz. Symfonii f-moll - Allegro; A. Vivaldiego - 2 cz. Koncertu gitarowego D-dur - Adagio; J.S. Bacha - Chorał G-dur; Ch.M. Vidora - 2 cz. Symfonii f-moll - Allegro cantabile; oraz słynna Toccata i fuga d-moll J.S. Bacha.

W tym miejscu pragnę bardzo serdecznie podziękować JM ks. Rektorowi dr. Grzegorzowi Puchalskiemu za gościnę w seminarium, a także za ogromną życzliwość, jaką darzy środowisko muzyków kościelnych diecezji elbląskiej. Słowa serdecznej wdzięczności skierowuję również do wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do naszego wspólnotowego świętowania Dnia Cecyliańskiego.

ks. dr Piotr Towarek
Delegat Biskupa Elbląskiego
ds. organistów i muzyki kościelnej

Copyright © 2016